5 B בלוג
17.05.2018

מחיר בניית אתרים : כמה עולה לבנות אתר וורדפרס?

כמה באמת עולה לבנות אתר וורדפרס ומה משפיע על תמחורו? בואו נדבר על עובדות ומספרים.


עולם בניית האתרים הוא אחד השווקים האפורים והמבלבלים ביותר עבור לקוחותיו. כך לדוגמה, ניתן להעלות מכרז לפיתוח אתר אינטרנט בזירות כדוגמת "XPLACE" ולקבל הצעות מחיר רבות בטווח רחב מאוד. כך, למשל, דרישה לפיתוח אתר תדמית בסיסי למדי תיענה בהצעות שנעות בין 1,000 ש"ח ל-50,000 ש"ח!

בשקלול של עשרות הצעות שונות, יהיה קשה לדעת מי מבין המציעים אכן עונה על כל הדרישות שלכם ומה העלות האמתית של פיתוח האתר שרציתם.

קודם כול, כדי לזהות את ההצעה הנכונה עבורכם, נסו לענות על השאלות הבאות:

- מהי העלות הממוצעת של פיתוח אתר דומה לשלכם?
- איך מזהים הצעות מחיר נמוכות מדי לאתר הרצוי?
- איך מזהים הצעות מחיר גבוהות מדי לאתר הרצוי?
- האם לחסוך וללכת על ההצעה הנמוכה?

אבל השיקולים המשפיעים על תמחור אתרים עמוקים משאלות אלו, ונוגעים גם למצב השוק ולהלך הרוח בו. לכן, אפרט מיהם השחקנים השונים בתחום, מה השיקולים לבחירה, או לאי בחירה בכל אחד מהם ולמה כדאי לשים לב:

למה לא בהכרח תרצו אתר זול

אתר וורדפרס זול טובע
לקוחות רבים מבקשים להגיע להוצאה המינימלית האפשרית, אבל מי שנוקטים בדרך זו עלולים לצאת כששכרם בהפסדם. ראשית, כיוון שלעתים קרובות אתרים זולים, לא רק עולים פחות, הם גם נראים פחות טוב ומתפקדים פחות טוב.
שנית, בשוק תחרותי ביותר ספקים שצריכים עבודה יקבלו על עצמם גם עבודות פחות אטרקטיביות. אבל דרישה של מחיר כה נמוך, שהוא כבר אינו כלכלי לספק השירות, עלולה להביא אותו למצב של חוסר רצון וסבלנות כלפי הלקוח. אף פעם לא התחלה טובה.
כל אדם שמרגיש שמנסים לנצל אותו ולא מכבדים את עבודתו, יעבוד מתוך מקום של חוסר חשק במקרה הטוב, ובמקרה הגרוע אפילו לא יסיים את העבודה. במקרה שהתסריט הגרוע הוא זה שמתרחש, האם תרוצו לתבוע מישהו על 2,000 ש"ח? ברור שלא, זה כסף שהולך לפח.
לא פעם ולא פעמיים באים אלינו לקוחות, שמתלוננים על כך שהתחילו פרויקט שנגרר חודשים ואף שנים, הסוף לא נראה לעין והם לפני ייאוש. בסופו של דבר, הרצון מצטנן והכדאיות יורדת. כך אתר זול הופך לשיעור יקר.

למה לא בהכרח תרצו אתר יקר

אם אתם עשירים מספיק, יכול להיות שתוכלו להרשות לעצמכם לדלג על בירור המחירים ואף לשלם יותר מן הדרוש. אבל לדעתי, כל אחד אמור לקבל בדיוק מה שמגיע לו - לא יותר, לא פחות. כמו שעשיר לא יקנה טלוויזיה שעולה 2,000 ש"ח באותה החנות ב-20 אלף, כך אין טעם שתפזרו את כספכם לחינם עבור מוצר או שירות שצריכים לעלות פחות. באותה מידה, כמובן, אם דרוש לכם אתר של 2,000 ש"ח בלבד, אין באמת הצדקה שתרכשו אתר של 20,000 ש"ח, שלא בהכרח יעניק לכם תמורה שתצדיק את היקף ההשקעה.

 

סוגים של נותני שירות

כדי לעשות קצת סדר, החלטנו לקטלג את נותני השירות לקבוצות ולהגדיר כדאיות בכל אחד מהם.

פרילנסרים משלימי הכנסה:

פרילנסר משלים הכנסה
אלו פרילנסרים שעובדים בעבודה עיקרית ועל הדרך לומדים או משלימים הכנסה עם עבודות פרילנס.
בדרך כלל, התעריפים של פרילנסרים מסוג זה יהיו נמוכים משמעותית מאלה של שאר המתחרים מהסיבה הפשוטה שכבר יש להם הכנסה ממקום העבודה העיקרי שלהם, והם מבצעים פרויקטים כבונוס.
איך לזהות פרילנסר כזה? מתוך 40 ההצעות שקיבלתם, בדרך כלל, הם יהיו ברף התחתון ביותר, עם הבדל משמעותי של מחיר מהרף העליון והאמצעי.

 

מה הסיכויים והסיכונים בעבודה עם פרילנסר מסוג זה?

הסיכוי, כמובן, הוא חיסכון משמעותי בכסף. הסיכון טמון בכך שבדרך כלל, מתכנתים מסוג זה לא באמת מקצועיים מספיק כדי להרים פרויקט חכם, שיכניס כסף לבעלים.
וזה כמו כרטיס לוטו - אולי תרוויחו מוצר איכותי בזול ואולי תפסידו זמן וכסף.
חיסרון נוסף ומשמעותי לא פחות הוא לוחות הזמנים. כיוון שפרילנסרים מסוג זה עובדים לרוב לבד, וכיוון שיש להם מקור הכנסה עיקרי, לעתים קרובות הם לא יבצעו את הפרויקט שלכם בזמן סביר, או אפילו קרוב לקצב הדרוש לכם.

 

למי כדאי ואיך להתנהל?

אתם צריכים אתר רק למטרות כרטיס ביקור, ואינכם תלויים באתר עצמו לשם הגדלת רווחים? הפרויקט לא בוער לכם? כנראה שזאת תהיה אופציה טובה בשבילכם.
רק השתדלו לסגור תנאי תשלום בהם יתבצע התשלום רק כנגד עבודה גמורה, והחתימו את הספק על הסכם עבודה מסודר, עם קנס על חריגה לא סבירה של לוחות זמנים.
בדרך כלל, רק פרילנסרים מסוג זה יסכימו לקבל על עצמם את העבודה בלי מקדמה (עוד סימן מזהה).

 

כמה יעלה לבנות אתר וורדפרס אצל פרילנסר מהסוג הזה :

בדרך כלל, המחירים בקטגוריה הזאת ינועו בטווח 1,000-2,500 ש"ח לאתר תדמית בסיסי. אין פה היגיון חישובי מתמטי.

 

פרילנסרים במשרה מלאה:

פרילנסר משרה מלאה
פרילנסר שעובד ומתפרנס רק מפיתוח אתרים - בדרך כלל הרמה של פרילנסרים אלה גבוהה הרבה יותר מזו של אלו מן הסוג הראשון, כי אם פרילנסר כזה כבר הגיע למצב שאין לו צורך בעבודה נוספת, כנראה שכבר צבר ניסיון של למעלה משנה-שנתיים, ויש לו כבר רקורד של עשרות פרויקטים.

 

איך תזהו נותני שירות מסוג זה?

קודם כול תרגישו זאת במחיר. את החישוב תבינו בהמשך המאמר, אבל לעת עתה ראוי לציין שיהיה חישוב אחריו תוכלו לעקוב. בנוסף, בדרך כלל, פרילנסר כזה יציג תיק עבודות עשיר, רוב הסיכויים שלא יסכים להתמקחויות, וכמובן לא יסרב להתחיל לעבוד ללא מקדמה של 30-50%.

טיפ: עם פרילנסרים מסוג זה, אפשר לנסות לתאם פגישה בשעות הבוקר. כיוון שזהו מקור הפרנסה שלהם והם אדונים לעצמם, בדרך כלל יוכלו לעשות זאת.

טווח המחירים של פרילנסרים מסוג זה יהיה ברף האמצעי.

 

סיכויים וסיכונים של פרילנסרים מסוג זה:

בדרך כלל, הניסיון והידע שלהם מתייחס רק לנישה מסוימת, בדרך כלל - פיתוח אתרים על תבנית. רוב הסיכויים שלא יהיה להם ידע בקוד וניסיון בפרויקטים מורכבים. הישרים שבהם, יסבירו לכם את זה בעצמם ויפנו אתכם למישהו יותר מתאים.
טיפ: לא כדאי להקים עם פרילנסרים מסוג זה אתרים מאפס, אלא אם כן הם משתפים פעולה עם מעצב גרפי חיצוני - מה שיגדיל משמעותית את התעריף שיבקשו עבור העבודה.

הסיכוי הוא שתוכלו לקבל מוצר ראוי במחיר סביר מאוד וזמני הביצוע יהיו בדרך כלל מהירים מאוד (זמן זה כסף). הם ירצו לסגור את הפרויקט כמה שיותר מהר כי זו ההכנסה היחידה שלהם.
כמו כן, כיוון שפרילנסרים כאלה לא מחזיקים מאגרי לקוחות נרחבים, הם יכולים לספק שירות טוב ויחס אישי בחלק מהמקרים.

 

למי זה מומלץ?

אם אתם רוצים לבנות אתר תדמית, או חנות על תבנית, ללא ייחודיות רבה מדי וללא התממשקויות מסובכות או פונקציות מורכבות, זה יופי של טריידאוף בתמורה לחיסכון בכסף ולמהירות.

 

טיפים ואזהרות:

הגיעו לפרילנסרים מסוג זה עם אפיון מסודר. החתימו אותם על הסכם בצירוף האפיון, עם סעיף שמסביר מה עושים במקרה שיש מגבלה טכנולוגית שתתברר באמצע הדרך: האם יהיה פיצוי כספי או פתרון חלופי.
כמו כן, הגדירו עמידה בזמנים בחריגה מקסימלית של 15% אחוז מן הזמן הכולל של הפרויקט (תאריך ההגשה). כמו כן, ציינו זמן תגובה סביר לתיקונים.

היזהרו והתרחקו מפרילנסר שאומר שהוא יודע הכול, ולא צריך אפיון. התנהלות שכזאת מעידה על חוסר מקצועיות מוחלט.

 

חישוב מתמטי של עלות אתר:

אתר תבניתי של 5-10 תבניות עיצוב ברמה טובה כולל: פינגפונגים, שירות טוב, הסברות, ניתוח של המוצר או השירות, התאמת גרפיקה ותמונות - לוקח כ-2 שבועות.

לפרילנסר שעובד רק מהבית, משכורת מינימום סבירה היא כ-7,000-8,000 נטו. כאן נלקחים בחשבון, כמובן, חוסר התנאים, חוסר ימי מחלה ועוד תשלומים שלא קיימים לעצמאי.
הרף הבינוני הוא 12,000-13,000 נטו. כדי להשיג משכורת ברף התחתון של המשוואה, יש צורך להכניס כ-12-13 אלף ש"ח בחודש. בחישוב פשוט של כל המסים, פנסיה, ביטוח אישי, פרסום ועוד.

במקרה הטוב, פרילנסר יכול לסגור בחודש 3 פרויקטים מבוססי תבנית ברמה טובה.
כדי להגיע למספרים שצוינו מעלה כל פרויקט צריך להיות מתומחר (בחישוב של 3 פרויקטים בחודש) לפחות ב-4000 ומעלה. זהו מחיר סביר לאתר תדמית שיבוצע על ידי פרילנסר שמשתכר ברף התחתון.

כדי להגיע לרף הממוצע של השכר, על הפרילנסר להכניס כ-20 אלף ש"ח, שמביאים את עלותו של אתר אחד ל-6,500₪ ומעלה. זהו מחיר סביר לשבועיים של עבודה.

פרויקט חנות ייקח כחודש, ולכן המחיר יוכפל פי 2. לכן מחיר סביר של חנות אינטרנטית, מבוססת תבנית, הוא כ-8,000-13,000.

אם קיבלתם הצעה זולה מן הטווח הזה, הרימו גבה ותשאלו איך. כנראה שזה על חשבון משהו שמגיע לכם.

 

סטודיואים גדולים או קטנים לשיווק דיגיטלי

סטודיות בנית אתרים

איך תזהו נותני שירות מסוג זה?

אלו, בדרך כלל, חברות שהכנסותיהן מגיעות משירותים כגון: שיווק ברשתות חברתיות, קידום אורגני, ניהול קמפיינים, קידום בגוגל ועוד.

ברוב המקרים, פיתוח אתרים עבורם הוא שירות נלווה. בחלק מהמקרים אתר אינטרנט יתקבל כהטבה, או במחיר שדומה לפרילנס ללקוחות גדולים (וקטנים), מתוך ציפייה, או הסכמה, שהלקוח ירכוש שירותים בשווי של מספר אלפים ועד עשרות אלפי שקלים בחודש.

המודל העסקי של הסטודיואים מבוסס ריטיינרים, כיוון שהם צריכים לפרנס 5-30 עובדים + משרד ועוד הוצאות נלוות.

 

למי זה מתאים?

אם אין לכם אתר ואתם מחפשים מישהו שייתן לכם שירות מקיף ומענה לכל הצרכים המקוונים שלכם במקום אחד, אם בכוונתכם להשקיע בקידום ובפרסום כ-2,000-10,000 אז הגעתם למקום הנכון בשבילכם, וכנראה שתקבלו מוצר איכותי במחיר שוק נמוך.

 

סיכויים וסיכונים

היתרון עבורכם טמון בחוסר ההתפשרות. ברוב המקרים, מכיוון שסטודיואים רואים בלקוח השקעה לטווח ארוך, שתכניס תזרים של כסף על פני שנים ואף עשרות שנים, הם לא יכולים ליפול בשלב הראשון, ואף יפסידו כסף במטרה לספק מוצר איכותי.
החיסרון הוא שאם אין לכם צורך בחבילה משלימה אז זה לא בשבילכם.

 

חישוב מתמטי

קשה לחשב מתמטית עלות של פיתוח אתר מסוג זה כיוון שעלותו או שוויו יהיו, פחות או יותר, פונקציה של הריטיינר עליו תסכמו עם הספק. ריטיינר מינימלי של 2,000 ש"ח לחודש, משמעו 24 אלף ש"ח בשנה, ולרוב תתבקשו להתחייב למינימום של שנה (למעט סייגים שיצוינו בחוזה). כל עובד seo (אדם המתמחה בקידום אתרים במנועי החיפוש) יכול לתפעל 10 פרויקטים במקביל ברמה ראויה, וכך גם מזיני התוכן. מלבד כוח האדם הדרוש, סטודיו צריך לקחת בחשבון גם את הוצאות המשרד והקידום עצמו, שלעתים דורש השקעה לא מבוטלת. במקרה הרע, הוצאות הסטודיו על הקידום יהיו כ-50-60% מהתקציב שקיבלו. במקרה הטוב הוצאות אלו יהוו 20% מהתקציב. זה משאיר אותם עם סכום של 10 אלף מהלקוח הנ״ל (במקרה ממוצע).
במקרה כזה, מחיר נורמלי וסביר לאתר תדמיתי טוב על תבנית, בדומה לפרילנס יעמוד על 4,000-6,000₪. כתלות במורכבות האתר, גם 10,000 ש"ח עדיין נחשב כמחיר נורמלי עבור חברה שמוציאה המון כסף על הוצאות עסק.

 

דגשים וממה להיזהר

בדומה לפרילנס, כדאי מאוד להגיע למעמד החתימה עם אפיון מוכן וחוזה מפורט שיבוא לקראתכם. קראו טוב טוב מה מגיע לכם ומהם תנאי יציאה במקרה של חוסר שביעות רצון. אל תתביישו גם לשאול של מי יהיה האתר בעוד שנה, או בתום שיתוף הפעולה ביניכם. האם אתם למעשה "שוכרים" את האתר, או שהוא שלכם.

חברות פיתוח - בתי תוכנה, חברות מיתוג וסוכנויות פרסום

איך תזהו נותני שירות מסוג זה?

פשוט מאוד - רואים את תיק העבודות ופרופיל החברה. בדרך כלל, מדובר בחברות בעלות 5-30 עובדים, והמודל העסקי שלהן מבוסס על מיתוג ופיתוח.

 

סיכויים וסיכונים

היתרון של ספקים מסוג זה הוא הגב הכלכלי שלהן. זוהי דלת שתמיד תפתח כשתדפקו, וברוב המקרים תקבלו שירות גם אם לא מגיע לכם. השם חשוב להם יותר מכול כי זה הכנסתם תלויה בשמם הטוב.
החיסרון הגדול ביותר של ספקים אלה, הוא עלות שירותיהם.

אתר תדמיתי טוב בחברה כזאת יכול להגיע גם ל-100-200 אלף ש"ח. אין פה חישוב מתמטי פשוט. הוצאות בתי התוכנה הן גבוהות מאוד - משכורות, משרדים ועוד. מחיר נמוך על אתר במקרה זה יהיה מחשיד מאוד.

 

למי זה מתאים

לקוחות כגון שופרסל או בנק הפועלים, לקוחות גדולים שצריכים גב חזק מאחוריהם, פרויקטים מורכבים ומסובכים, מנגנונים שצריכים לשרת אלפי אנשים או אתרים שצריכים להכניס מיליונים.

ממה להיזהר ודגשים

תבדקו טוב טוב מה הרקורד של החברה. האם יש תביעות בשנים האחרונות, ואם כן, איך הן נסגרו? תנסו לשאול גם בקבוצות בפייסבוק. האם מישהו מכיר אותם מבין חבריכם? כמו במקרים הקודמים, ואף יותר מכך, חשוב שתבואו מסודרים ותדעו בדיוק את מה אתם צריכים. אל תחתמו על כלום לפני שעורך דין שמתמחה בנושא הזה יעבור על החוזה ויאשר אותו.

אם תקבלו מחיר שהוא לא פי כמה וכמה ממחיר של פרילנסר, כנראה שהפרויקט שלכם יילך להודו או לאאוטסורסינג. :)

חברות עם סטודיו בחו"ל

חברות בנית אתרים באוקראינה
בדומה לחברתנו, ANVI DIGITAL AGENCY, שמחזיקה בית תוכנה באוקראינה, יש חברות רבות שפעילותן מחולקת על פני יותר מארץ אחת. איך תזהו אותן? בדרך כלל קשה לזהות, אלא אם הן מספיק שקופות ויספרו לכם על זה.
התהליך עובד, בדרך כלל, בצורה הבאה: בעל החברה, או נציג אחר מטעמה נמצא בארץ, מספק שירות ללקוחות ועוסק בפן השיווקי. בחו"ל יש נציג, או מנהל פרויקטים שמנהל צוות של מעצבים ומפתחים.

סיכויים וסיכונים:

היתרון הגדול ביותר בפנייה לחברה מסוג זה, הוא תמורה טובה למחיר. תקבלו אתר מעוצב ומפותח על ידי בעלי מקצוע הטובים ביותר במחיר נוח מאוד. כלומר, יחס גבוה יותר בין עלות לתועלת.

ֿלמה? מכיוון שמתכנת ברמה של סניור (הרמה הכי גבוהה בתחום) עולה באוקראינה עד 1,500 דולר בחודש.
מעצב-על יעלה לא יותר מ-2,000 דולר לחודש. כמו כן, עלות החזקת המשרד בארץ זרה זולה מאוד.
מתכנת תבניות לאתר תדמית עולה 500-600 דולר לחודש, ומעצב בינוני כ-500 דולר לחודש.
כל זה נותן יתרון כלכלי עצום מול כל המתחרים באיכות העבודה הכי גבוהה.
מה הסיכונים - לפעמים העבודה מועברת למדינות כמו הודו, בהן איכות העבודה לא תמיד מספקת. כמובן שגם לא תתאפשר לכם כל אינטראקציה עם המתכנת או המעצב. לכן אם מנהל הפרויקטים בארץ לא מספיק תותח ואינו מחזיק בכלים הרלוונטיים לנהל פרויקט ברמת העיצוב והתכנות הדרושה, כנראה שההתקשרות תהיה בסיס לתסכול לא מועט.

 

ממה להיזהר ודגשים

תבדקו טוב טוב המלצות של חברות מהסוג הזה ואת הידע הטכני והעיצובי של מנהל הפרויקטים. שיחת טלפון ארוכה ועמוקה על הפרויקט, או טוב יותר - פגישה, תסמל על מקצועיות ורצינות. כמו כן, חשוב לראות שמנהל הפרויקט אכן מתעמק בפרויקט ומנהל אותו, ולא סתם מתווך שימסור אותו הלאה וזהו.
תשאלו שאלות טכניות רבות. חוסר יכולת לענות, או תשובה של "אני צריך לבדוק מול המתכנתים", הן לא סימן טוב (כשהן חורגות מהמידה הסבירה)
כמובן שכל שאר הטיפים שציינו עד כה, לגבי חוזה מסודר ואפיון, תקפים גם פה.

 

חישוב עלות:

אתר תדמיתי ברמה גבוהה ייקח בסביבות שבועיים של עבודה.
מתכנת של תבניות מחו"ל, בדרך כלל מקבל משכורת של כ-2,500 ש"ח לחודש.
לכך מצטרפות גם הוצאות של האיש הפרויקטים בחו"ל, (שינהל עד 4 פרויקטים במקביל) עם משכורת של כ-2,000 ש"ח לחודש.
מעצב גרפי, שבדרך כלל, גם יספק חוות דעת מקצועית על אלמנטים באתר ובתכנונו.
זמן ועלות עבודה של מנהל פרויקטים בארץ, משרד בחו"ל ולפעמים בארץ ושיווק.

אין בדיוק חישוב מתמטי לכך מכיוון שבדומה לתחזוקה של בית תוכנה בארץ, גם בחו"ל יש הרבה מאוד מעבר לניהול 3 פרויקטים תדמיתיים כמו פרילנסר. יש הוצאות גדולות וקטנות לא צפויות, ופרויקטים בכל סדר גודל, מן הזולים שבהם, גם בעלות של 100 אלף ש"ח.
לכן אנחנו בדרך כלל נוטים להיצמד לרף הכדאיות ולמחירים ממוצעים כגון 5,000-6,500 לאתר תדמית תבניתי ברמה גבוהה, או 12-13 אלף לחנות וירטואלית תבניתית.
מחיר עבור אתר מעוצב אישית ויצירה של תבנית ייחודית משלכם יהיה בתוספת של כ-30-40%.
אלה מביאים התמחור לטווח מ-8,400 לאתר תדמיתי מעוצב ועד ל-16,800 בערך, לאתר חנות.

אם קיבלתם הצעת מחיר זולה בהרבה, כנראה שהפרויקט יבוצע על ידי ג׳וניור, או מקסימום פרה-מידל.
למשל, מחיר של 3,000 לאתר יהיה מאוד מחשיד.

 

למי זה טוב?

למי שרוצה לקבל תמורה טובה למחיר לאתר תדמיתי או חנות, שאמורים להכניס הרבה כסף.
לבעלי תקציב מתאים.

 

סיכום:

תהליך הבנייה של אתר וורדפרס דורש מעט ניסיון והרבה מוטיבציה. לכן, ללכת על האפשרויות הזולות ביותר לרוב לא משתלם ועל האפשרויות היקרות לא נדרש להרחיב. נותרנו עם בחינת הצעות המחיר ההוגנות שקיבלנו. זאת תוך שאנו בוחנים את הרמה המקצועית של כל מציע ומציע ותוך שאנו מבררים על סמך מה הוגשה ההצעה. בהצלחה!

 

המאמר נכתב על ידי Hostdns ,כל החוות דעת על חברות אחסון אתרי אינטרנט